پرش به محتوا

iPadOS 15 با ویجت‌هایی متناسب با نمایشگر آیپد و برنامه‌ی کتابخانه

اپل امروز همراه با iOS 15، نسخه‌ی iPadOS 15 را نیز معرفی کرد که پس از طی مراحل معمول آزمایش توسط توسعه دهندگان و آزمایش نسخه‌ی بتای عمومی، در پاییز امسال همراه با یک آیپد عرضه می‌شود.اپل در iPadOS، قالب ویجت بزرگتری را طراحی کرده است که مناسب و مخصوص صفحه نمایش بزرگتر تبلت‌های این شرکت است و در مقایسه با نمایشگر گوشی‌های آیفون، دارای عملکرد بهتری است.

آیپد os 15

سرانجام، ویجت‌های صفحه‌ی اصلی به تبلت‌های اپل راه پیدا کردند. ویجت‌های جدیدی که برای iPadOS طراحی شده‌اند، شامل Find My, Contacts, Parcels و Game Center هستند. درضمن، App Library نیز جزو این دسته از ویجت‌ها است که برای اولین بار در iOS 14 معرفی شد و به دلایلی یک سال طول کشید تا به آیپدها راه پیدا کند.

سیستم عامل جدید آیپد

این یک نسخه کشویی برنامه اپل است و درواقع یک صفحه‌ی اختصاصی است که به طور خودکار تمام برنامه‌هایی را که روی دستگاه خود نصب کرده‌اید مرتب می‌کند و دیگر لازم نیست از طریق صفحه‌های اصلی (home screen) پیمایش کنید تا برنامه‌ی خاصی را پیدا کنید. برنامه‌ی Library در Dock تعبیه شده است، بنابراین به آسانی می‌توانید از هر صفحه‌ای که در آن قرار دارید به Library دسترسی پیدا کنید.

یک رابط کاربری چند منظوره جدید نیز وجود دارد که به شما امکان می‌دهد تا بتوانید به سرعت برنامه‌ها را به حالت تمام صفحه درآورید، یا وارد Split View شوید، یا از Slide Over استفاده کنید. در Split View می‌توانید با کشیدن انگشت به پایین، برنامه‌ی جدیدی را جایگزین یک برنامه کنید، ضمن این‌ که همین کار را برای برنامه‌های چند پنجره‌ای نیز می‌توانید انجام دهید.

نمایی از ipodos 15

این نکته نیز قابل ذکر است که « Shelf» جدید به شما امکان می‌دهد تا به تمام پنجره‌های باز هر برنامه‌ای دسترسی داشته باشید، ازجمله پنجره‌های متعدد Safari و حتی پنجره‌هایی که با سایر برنامه‌ها در « Split View» همگام شده‌اند. تمام این عملکردهای چندگانه (چند وظیفگی) آیپد نیز میانبرهای صفحه کلید را دریافت می کنند.

سیستم عامل آیپد Ipados15

برنامه Notes، با پشتیبانی از مواردی که اشاره شد (مانند برچسب گذاری افراد برای دریافت اعلان)، برای آیپد نیز در حال توسعه است و قابلیت جدید آن Quick Notes است که درنتیجه، می‌توانید به طور سریع نکات مورد نظر خود را روی آیپد، مک یا آیفون یاداشت کنید و همچنین، در صورت لزوم می‌توانید، محتوا را از برنامه‌ها و وب سایت‌های دیگر نیز دریافت کنید.

قابلیت ترنسلیت در ipados15

برنامه Translate (ترجمه) برای اولین بار است که با iPadOS 15 به تبلت‌های این شرکت راه پیدا می‌کند. این برنامه به مرور با ترجمه‌ی زبان (خودکار) ماشینی صحبت‌های شما تکمیل می‌شود. ضمن این‌ که ترجمه سیستمی یا گسترده نیز وجود دارد که در همه جای سیستم عامل، از جمله با Live Text  نیز کار می‌کند.

نسخه بتا iPadOS 15

سرانجام، با Swift Playgrounds می‌توانید برنامه‌ها را با تکمیل کد بهبود یافته، مجموعه‌ای از کتابخانه‌ها و راهنمایی‌های جدید روی آیپد بسازید و  پس از اتمام کار، می‌توانید برنامه‌ی خود را مستقیماً از روی آیپد به App Store ارسال کنید.

اولین نسخه بتا iPadOS 15 در اواخر امروز در دسترس قرار خواهد گرفت اما اولین نسخه‌ی عمومی بتا در تیر ماه منتشر می‌شود. کسری پارس به عنوان وارد کننده ی انواع برندهای گوشی، تبلت، ساعت هوشمند و … از جمله محصولات اپل آماده همکاری و ارائه مواردی چون لیست قیمت عمده موبایل به شما عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.